Nie od wczoraj wiemy, że taniec jest jednym ze sposobów na przekazanie naszych emocji oraz komunikacje niewerbalną. Dlaczego jest tak szczególnym narzędziem w rozwoju dzieci? Otóż dzieci często miewają problemy w zrozumieniu własnych uczuć, a co dopiero w ich wyrażaniu. Ba! Dorośli potrafią mieć z tym problem! Żebyście Wy, rodzice i opiekunowie, nie musieli, to ja, zrobiłam dla Was krótki przegląd najważniejszych badań, które mogą zmienić Wasz sposób patrzenia na taniec!
Wyrazić emocje tańcem?
Taniec to naturalna forma ruchu, która pozwala dzieciom się „wyżyć”. Dzięki ruchowi dzieci zaczynają rozpoznawać i rozumieć swoje podstawowe emocje takie jak radość, smutek czy złość. Uczą się też, że nie ma złych emocji i każda jest ważna, bo z każdej wypłynie jakiś ruch, który nam o czymś mówi. Pewien mądry człowiek R. Smith (2020) zauważył w swoich badaniach, że dzieci uczą się poprzez taniec łączenia ruchu z emocjami, co pozytywnie wpływa na ich inteligencję emocjonalną. Sprawdzamy to oczywiście na naszych zajęciach w styczniu, który jest u nas miesiącem emocji! Tak, nie pomyliłam się, rozmawiamy o emocjach przez caaały miesiąc, aby każda z nich miała szanse wypłynąć i zaistnieć w naszych grupach! Dzieci nazywają swoje emocje i pokazują je w rytm muzyki, a dodatkowo uczą się jak poradzić sobie z tymi trudniejszymi, takimi jak smutek czy złość. Zapytajcie swoich pociech, to źródło z pierwszej ręki!
Budowanie pewności siebie?
Emocje emocjami, ale jak nie bać się je wyrażać? Regularne uczestnictwo w jakichkolwiek zajęciach sportowych pomaga dzieciom zyskać większą pewność siebie oraz uczy życia w społeczeństwie. Zajęcia taneczne to dodatkowe wyzwania takie jak zapamiętanie choreografii czy występ na scenie, które pomagają przezwyciężyć swoje lęki i zwiększyć wiarę w swoje możliwości. Badania przeprowadzone przez Brown i Jones (2019) wykazały, że dzieci tańczące w grupie zyskują większe poczucie przynależności i akceptacji, co pozytywnie wpływa na ich umiejętności społeczne oraz podnosi ich samoocenę.
Co z samooceną?
No właśnie, co z samooceną? Taniec uczy pokonywania własnych trudności. Nie każdy krok w choreografii wychodzi od razu, powiedziałabym nawet, że rzadko który. Przeskakiwanie kolejnych barier dzięki wskazówkom instruktora oraz pozytywna informacja zwrotna wzmacnia w dzieciach przekonanie, że ich wysiłek przynosi efekty. Tą teorie również potwierdzają liczby. W 2021 roku badania C. Lee udowodniły, że dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne regularnie mają wyższą samoocenę w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie uczestniczą w tego rodzaju aktywnościach. Tę korelację zauważamy również my, instruktorzy, którzy widują Wasze pociechy regularnie przez cały rok. Dzieci, które wcześniej chętniej trenowały z ostatniej linii, daleko od instruktora, pod koniec roku lub w następnym sezonie stoją bliżej, a co jeszcze ważniejsze chętnie wychodzą na środek i przejmują inicjatywę w trakcie gry lub rozgrzewki. To niesamowite zjawisko dla Nas, instruktorów, jak i dla Was, rodzice i opiekunowie, ponieważ jest to skutek nieustannego przekazywania wiedzy tanecznej oraz wsparcia mentalnego z obu stron.
Czyli co?
Taniec poprzez ruch ciała stanowi doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi i emocjami. Umożliwia im lepiej zrozumieć swoje ciało i umysł, ale także ich możliwości w zakresie fizycznym. Każda przełamana bariera buduje ich pewność siebie oraz wzmacnia poczucie własnej wartości, co ma kluczowe znaczenie w ich dalszym rozwoju. Nie przekonałam Was? Zapraszam na parkiet! ☺️