Od obrotu do pierwiastka, czyli jak słowa, liczby i ciało tańczą razem

Napisane przez:

Ola Krekora

Data publikacji:

06/06/2025

We Frajdzie wiemy, że taniec to nie tylko ruch i zabawa, ale prawdziwe centrum nauki! Przedstawię Wam dzisiaj, jak w taniec wplatamy nie tylko słowa, ale też i liczby!

Taniec, a języki obce!

Badania wskazały niejednokrotnie, że ruchy towarzyszące nowym słowom znacznie poprawiają ich zapamiętywanie (Tellier, 2008). Wiele szkół językowych korzysta z tej teorii i na swoich zajęciach dzieci chodzą między ławkami, lub wykonują proste ćwiczenia ruchowe w trakcie mówienia nowych słów z języka obcego. Na Frajdzie dzieci ucząc się nowej sekwencji kroków tanecznych powtarzając rymowanki, które pomagają im skojarzyć dany krok ze słowem, a tym samym go zapamiętać. Co najciekawsze, dzieci swobodnie zapamiętują również rymowanki w języku obcym i śmiało się nimi posługują! W mózgu gdy mówimy jednocześnie poruszając ciałem, angażujemy więcej obszarów naszego układu nerwowego, co skutkuje bardziej trwałemu zapamiętywaniu (Macedonia & Knosche, 2011). Prawdziwe 2 for you!

Taniec, a matematyka!

Aby cała grupa mogła tańczyć równocześnie do nowo poznanej piosenki, rolą instruktora jest „policzyć” choreografię. Każdy krok w całej sekwencji ma swoją liczbę, która jest mu przyporządkowana i nigdy się nie zmienia. Jaki mamy tego skutek? Otóż nasi najmłodsi tancerze z dumą liczą swój układ wraz z instruktorem, a tym samym utrwalają liczenie! Nasi starsi tancerze potrafią już liczyć, ale również ćwiczą matematykę – od strony geometrii. Każdy układ ma swoje ustawienie, które zawiera wszystkie figury świata – trójkąty, koła, kwadraty, romby, a nawet trapezy! Szybka lekcja matematyki – czym różnił się romb od trapezu? Zapytajcie swoje pociechy, oni już to wiedzą!

Taniec, a pamięć!

Ile razy zastanawialiście się jak to jest możliwe, że Wasza pociecha zapamiętała aż cztery jedno minutowe układy, a nie wie gdzie położyła kurtkę lub skarpetki? Uwierzcie mi na słowo, nie oszukują Was – to możliwe! W naszych głowach mamy dwa rodzaje pamięci – pamięć krótkotrwałą i pamięć długotrwałą. Wszystko co dostarcza nam świat zewnętrzny wpada do naszej pamięci krótkotrwałej i jeżeli nie zostanie utrwalone i uznane przez nasz mózg za potrzebne, zostanie z niej wyrzucone i nigdy nie dotrze do pamięci długotrwałej! Badania Syarah i współbadaczy (2021) wykazały, że taniec rozwija u dzieci zdolności związane z pracą pamięci, co znaczy, że ich pamięć staje się bardziej pojemna. Na zajęciach tanecznych poznajemy kroki co tydzień, dopracowujemy je, czasami ulepszamy, ale co najważniejsze – powtarzamy!

Czyli co?

Gdy drzwi od sali zamykają się, Wasze pociechy wpadają w sidła nie tylko świetnej zabawy, ale też edukacji! Dzieci wychodzą z zajęć tanecznych, na których nauczyły się elementów matematyki, języków obcych i wiele innych. Ponad to pamięć wytrenowana na sali przekłada się na lepsze zapamiętywanie wiedzy z książek, a to na wyższe wyniki w nauce! Nie ma się nad czym zastanawiać, przekonajcie się sami i zapiszcie Waszą pociechę na pierwszy trening!

Bibliografia

  1. Blessing, N. (2022). The perspectives of school-aged dancers and their parents on the developmental benefits of participation in weekly studio dance classes (prac. magisterska, Missouri State University). BearWorks.
  2. Macedonia, M., & Knösche, T. R. (2011). Body in mind: How gestures empower foreign language learning. Mind, Brain, and Education, 5(4), 196–211.
  3. Syarah, E. S., Sumantri, M. S., Rahmawati, Y., Jalal, F., & Yetti, E. (2021). Dancing is Thinking for Children: Working Memory, Inhibition, and Mental Flexibility. International Electronic Journal of Elementary Education, 14(2), 135–146.

Zapraszamy na:

Kreatywne Lato 2025

Przygotuj się na Kreatywne Lato 2025, gdzie każdy dzień to nowa przygoda i odkrycia! Wybierz Dziką Frajdę, by wyruszyć w teren i poczuć naturę zmysłami, lub postaw na Twórczą Frajdę i wyrażaj siebie przez sztukę i taniec – to 5 dni pełnych akcji dla dzieci 6-11 lat w wyjątkowej lokalizacji w Jedlni Letnisko.

Zapisz swoje dizecko

Zostaw pierwszy komentarz